TOKIO (東京)

28. october 2014 at 20:08

TOKIO (東京)


rozloha: 2 187,08 km²
počet obyvatel: 9 007 407 (2012)
hustota zalidnění: 5 847 obyv. / km²
etnické složení: převážně Japonci

■ Tokio se nachází na ostrově Honšú
v regionu Kantó (pobřeží Tichého oceánu.) Je hlavním městem Japonska a zároveň sídlem japonského císaře Akihita (明仁).
■ Žije v něm více než 9 milionů obyvatel (s předměstími okolo 40 milionů), což je asi 10 % (resp. 25%) japonské populace. Díky tomu je největším městem Japonska a je považováno za největší velkoměsto na světě. Tokio leží v seismicky aktivní oblasti, což způsobuje časté zemětřesení.
Tokio ale není v Japonsku oficiálně město. Jde o jednu z několika prefektur*, které tvoří souvislé osídlení v zahraničí označované jako Tokio, přesněji jako Velké Tokio. Na území prefektury Tokio se nachází vládní budovy, císařský palác a hospodářské, kulturní a dopravní centrum oblasti megalopole* označované v Japonsku jako Kantó, v zahraničí jako Tokio. Samotné Tokio nemá jedno městské centrum, ale řadu menších či větších. Ta jsou rozmístěna po obvodě kruhové městské železnice v centru Tokia.
*megapole- označení pro města (nebo shluky měst) s více než 10 miliony obyvatel
*
prefektura- správní obvod řízený prefektem (představitel nějaké instituce), toto označení
není zcela přesné


Edo (江戸)Panorama města Edo (1865 nebo 1866). Fotograf: Felice Beato

Edo je původní název Tokia, který byl používán až do roku 1868. První skutečně důležitou událostí v dějinách Eda bylo založení hradu Edo na planině Musaši v roce 1457 Dókanem Ótou. Dókan Óta byl vazalem rodu Uesugi, schopný vojevůdce a vynikající vzdělanec.

OBDOBÍ EDO; nebo-li období Tokugawa.
Znak klanu Tokugawa

■ Období Edo, také nazývané období Tokugawa, je období japonských dějin mezi lety 1603 až 1867. V roce 1603 byl oficiálně založen šógunát Tokugawa, když byl prvním šógunem* rodu Tokugawa jmenován Iejasu Tokugawa.
Edo bylo opakovaně ničeno rozsáhlými požáry, z nichž nejhorší byl Meireki no Taika v roce 1657 - odhaduje se, že při něm zahynulo asi 100 000 lidí. Požáry byly typicky způsobeny neopatrností při zimním vytápění dřevěných domů dřevěným uhlím.

■ Vláda tokugawských šógunů skončila s nástupem reforem Meidži*, kdy 15. šógun Jošinobu Tokugawa předal moc symbolicky zpět do rukou císaře.
V roce 1868 byl šógunát zrušen a 3. září bylo Edo přejmenováno na Tokio, tj. "Východní hlavní město". O rok později se císař přestěhoval do Tokia, které se tím stalo hlavním městem i formálně.

*Šógunové (将軍) byli vojenští vládci Japonska nejslavnější šóguny patřil právě Iejasu Tokugawa. Šógun je zkrácenina titulu Sei-i Taišógun, čímž je míněn "vojevůdce/generál, který bojuje proti barbarům".
*Reformy Meidži - začaly po roce 1869 měnit zastaralé feudální Japonsko v moderní industrializovaný stát.

Článek není kompletní
 

3 people judged this article.

Comments

1 Audrey Punq | Web | 6. november 2014 at 20:15 | React

Mým snem je se jednou podívat do Japonska. Má peněženka jednou velmi utrpí díky tomu. :'D T:T Moc hezký článek! :3

2 Penny Mizuki Allonsy | Web | 10. april 2015 at 18:50 | React

Ja bych chtela do Japonska :'DD Strasne se mi totiz libi jejich kultura a tak :3
Btw, ten gif je nadherny :3

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama